22 Ocak 2009 Perşembe

Yeni 50 YTL leri boykot kampanyası

YENI 50 TLleri KULLANMAYIN. ELINIZE GELIRSE ALMAYIN YA DA BANKADAN DEGISTIRIN. NEDENI ASAGIDA. OKUYUN.

Fatma Aliye hanım resimli 50TL/BOYKOT

Lütfen bu kampanyaya katılalım, biz başlattık bile, 50 TL lik banknot kullanmayalım.
Ben 2 gündür gidip matikten para çekiyorum, dua ediyorum ki 50 TL lik banknot gelsin diye ve gelince onları alıp banka şubesine girip 'ben bu kadının resmi olan bu paraları değiştirmek veya bozmak istiyorum' diye gayet sesli bir şekilde gişeye gidiyorum. İnanın sıra bekleyen o kadar insan varken, ses çıkarmadıkları gibi alkışlayanlar oluyor. Mahalledeki 2 bakkalı örgütledik, 50 TL likleri 'kimse kabul etmiyor' diye bankaya götürecekler. Bundan sonra her bankada ve günde 3-4 kişi bu işlemi sürdüreceğiz. Lütfen dikkat edin, matikten 500 TL bile çekseniz, en fazla gelen banknot 50 TL !!! hatta tamamı... Bunu yapanlar çoğaldıkça, banka şubeleri zorlanacaklardır ve kampanya ses getirecektir, yalnızca internet ortamı değil, sokağa dökelim bu bilgileri. Unutmayın, bankalardan emekli maaşı alan ve internet kullanmayan binlerce kişi var.

ATATÜRK'ÜN YERİNE FATMA ALİYE HANIM
Fatma Aliye Hanım'ı (1862-1936) tanımıyordum. Türk edebiyatının ilk kadın romancısıymış.

Eğer Yeni Şafak Gazetesi okuyor olsaydım Fatma Aliye Hanım hakkında yeterli bilgiye sahip olurdum elbette.

Fatma Aliye'yi bundan sonra artık herkes tanıyacak. Çünkü Fatma Aliye'nin fotoğrafı bundan böyle 50 TL lik banknotlarda Atatürk'ün yerine yerleşecek.
50'liğin Bir yüzünde Fatma Aliye, diğer yüzünde Atatürk.
Cumhuriyetin yetiştirdiği bunca başarılı Türk kadını varken, Fatma Aliye nereden çıktı demeyin.

Fatma Aliye'yi Atatürk'ün yerine yerleştiren nedenin onun romancılığı olduğunu sanıyorsanız aldanıyorsunuz. Asıl neden onun İslamcılığı ve Atatürk Devrimlerine karşı olması.

Çankaya'da, Atatürk'ün koltuğunda İslamcı bir Cumhurbaşkanının oturduğu Türkiye'de, paraların üzerine Fatma Aliye Hanım'ın resmi konmuş çok mu?
Fatma Aliye'nin tesettüre olan tutkusu onun yazılarına da yansımış.
Bir yazısında kadınların giyim tarzı konusunda şöyle diyor; "…İşte bu tuvaletin üzerine zinetten ari ve bolca bir şey giyilir ve saçlar da bir baş örtüsüyle örtülürse şeriata muvafık surette tesettür edilmiş olur."

Fatma Aliye Hanım, Mustafa Kemal'in yaptığı devrimleri bir türlü benimseyememiş.
Romanlar yazan, Batı edebiyatından çeviriler yapan ve dönemindeki erkek egemenliğine karşı çıkabilen bir kadın, nasıl olur da Mustafa Kemal aydınlığını göremez, anlamak olası değil.

Kendisinin,bir Osmanlı paşasının (Ahmet Cevdet Paşa) kızı olmasının bunda rolü var elbette.

Evinde çocuklarının ona yaşattığı sıkıntılar onu daha da İslam'a bağlamış olabilir. Evden kaçıp Katolik rahibe olan bir kızın annesinin yaşadığı travma herhalde azımsanacak gibi değildir. Fatma Aliye'yi en iyi inceleyenlerden olan Fatma Karabıyık Barbarosoğlu, onu anlatan bir de kitap yazmış.

Kitabın adı, "Fatma Aliye: Uzak Ülke" Mustafa Kemal'in yaptığı yenilikler nedeniyle Fatma Aliye'nin ülkesine yabancılaştığı ve uzaklaştığı anlatılıyormuş bu kitapta.
Saltanatın kaldırılmasını, alfabenin değiştirilmesini ve padişahın düşürülmesini, Fatma Aliye Hanım asla kabul edememiş,Mustafa Kemal'e hep karşı olmuş.
Şimdi anladınız mı, bunca Cumhuriyet kadını dururken Fatma Aliye Hanım'ın neden Atatürk'ün yerine oturtulduğunu?

Elde edemedikleri türban özgürlüğü nedeniyle kendilerini Türkiye'ye "uzak" bulanlar elbette Fatma Aliye Hanım'ın fotoğrafının oraya konmasından mutlu olacaklardır.
Hem Atatürk'ü paraların –hiç olmazsa- bir yüzünden çıkardılar.

Hem de onun yerine İslamcı bir kadını koydular.

Hiç yorum yok: