12 Eylül 2010 Pazar

Yeni Anayasa ABD Projesi

Mart 2010 tarihinde Galatasaray Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ümit Kocasakal, Türkiye'nin sıkıntılı günlerden geçtiğini belirtmişti. Referandum öncesi benzer kaygıları dile getiren Kocasakal, Yeni Anayasa tasarasının Sevr Antlaşmasının farklı bir şekilde dayatılması olarak karşımıza geldiğini açıkladı.

Kocasakal, Trakya Üniversitesi Atatürkçü Düşünce Topluluğunca düzenlenen "21. yüzyılda teröre dayalı etnik ayrımcılığa karşı ulusal bütünlük ve hukuk devleti" konulu konferansta, siyasi iktidarın milli irade meselesini çarpıttığını, sürekli milli irade vurgusu yaparak, yargıdan ve yüksek yargıdan yakındığını savundu.

"Özellikle siyasi iktidar sürekli olarak milli irade vurgusu yapıyor" diyen Kocasakal, "Kuvvetler ayrılığı bir üçgendir. Bir yerinde yasama ve yürütme vardır. Yargı yukarıdadır. Hukuk devleti böyledir. Bir ülkeyi demokratik ülke yapan bağımsız ve denetleyen yargıdır. Demokrasiyi demokrasi yapan yargıdır" diye konuştu.

Hükümetin, 'Anayasa Mahkemesi'nin iptal edeceğini bile bile kanun çıkarttığını da ekleyen& Doç. Dr. Ümit Kocasakal, yüksek yargıyı hedefe koyup yargının içini boşaltmak istediğini savunmuştu.

Hiç yorum yok: